TOZ İÇECEK

   İçecek tozu; şeker, meyve suyu, diğer bileşenler, izin verilen katkı ve aroma maddeleri ile tekniğine göre hazırlanan ve su ile seyreltilerek veya infüze edilerek meyveli veya aromalı içecek hazırlanmasında kullanılan toz üründür.

   İçecek tozu soğuk veya sıcak suda çözünmeli, tüketime hazır durumdaki ürünün özellikleri meyveli veya aromalı içeceğin özelliklerine uygun olmalıdır.

   KAHVE ÇEKİRDEĞİ

   Bilinen en eski bitkilerden olan kahve çekirdeği, koyu yeşil yapraklı, gövdeye kısa saplarla bağlı kahve ağacının meyvesidir. Yasemin kokusundaki çiçeği gruplar halinde açar ve bir kaç saat sonra söner. Kahve meyvesinin olgunlaşması 8-10 ay sürer. Bu sürede yeşilden sarıya, sonrada kırmızıya döner. Parlak kırmızı renge ulaştığında hasat edilir. Kahve ağacı dikildikten 3-4 yıl sonra meyve verir. Ömrü ise 30-40 yıldır. Tropik iklimde ve 600 ile 1200 m. yükseklikte yetişen kahvenin en çok bilinen iki türü Arabica ve Robusta'dır.

   

KAHVE ÇEŞİTLERİ

   Kahve çeşitleri, yetiştirildikleri yerlere, biçimlerine, renklerine, lezzetlerine, tanelerinin düzgün olup olmamasına göre adlandırılır. Örneğin Brezilya'nın güneyinde yetiştirilen kahve Santos, Arabistan ve Yemene'de yetiştirilen kahve Mocca, Cava civarında yetiştirilen kahveye de Cava kahvesi denir.

   Brezilya kahvesi (Santos) büyük, yeşilimsi taneli orta derece kuvvetlidir. Cava kahvesi (Cava) sarıyla kahverengi arasında değişen renklerde iri taneli kuvvetli bir kahvedir. Yemen kahvesi (Mocca) koyu yeşilden neftiye kadar çeşitli renkleri olan küçük taneli bir kahvedir.

   KAHVENİN ÜRETİM AŞAMALARI

   Kahve meyvesi kabuklarından ayıklanarak sarımtırak renkli kahve çekirdeği ortaya çıkarılır. Ham çekirdekler aşağıdaki şekilde işlenir:

Kavurma : Üretilmesi amaçlanan kahve türüne göre kavurma biçimi farklıdır. Türk Kahvesi genellikle sıcak hava akımı yöntemiyle 8-10 dk. arası kavrulur.Filtre kahve yapımında bu süre 3-5 dk. arasıdır. Kavrulma süresi arttıkça kahvenin içim sertliği artar. Kavurma işlemi kahvenin aromasını meydana çıkarır. Bu aromayı kalıcı kılmak doğru anda yapılan şok soğutmaya bağlıdır.Kahve kavrulurken gaz açığa çıkar. Bu nedenle kahve kavrulduktan sonra eleklerde karıştırılarak havalandırılır.

Harmanlama : Filtre Kahve ve Hazır Kahve yapılacağı zaman kullanılan bir aşamadır.Kavrulan değişik kahve çekirdekleri öğütülmeden önce amaçlanan aroma ve tadı sağlamak için karıştırılır. Kahve markalarının birbirinden farkını sağlayan en önemli özellik harmanıdır.

Öğütme : Yapılacak kahve çeşidine göre uygun incelikte çekirdeklerin değirmenlerde öğütülmesi işlemidir. Türk Kahvesi ince, Espresso Kahvesi orta, Filtre Kahve ise kalın öğütülür.

Damıtma ve Kurutma : Bu aşama sadece Hazır Kahve yapımında kullanılır. Uygun şekilde kavrulmuş ve öğütülmüş kahve basınçlı çelik tankların içerisinde sıcak su ile iyice karıştırılarak yoğun bir kahve konsantresi hazırlanır. Sıvı haldeki bu konsantre kahve posasından ayrılarak kurutma işlemi için tanktan alınır. Kurutma işlemi iki şekilde yapılır :

Püskürterek Kurutma (Sprey Dried) : Hazır kahvenin klasik çeşidini elde etme yöntemidir. Sıvı haldeki kahve konsantresi, içinden sıcak hava akımı geçen 30 m. yükseklikteki püskürtme kulesinden aşağıya doğru püskürtülür. Kuleden aşağı düşerken sıvak hava akımı ile karışan kahve konsantresi bünyesindeki nemi buharlaştırır. Kulenin dibine düşen ince kahve tanecikleri granül haline glmiş olur.

Dondurarak Kurutma (Friez Dried) : Hazır kahvenin GOLD çeşidini eide etme yöntemidir. Sıvı haldeki kahve konsantresi, çelik küvetlere boşaltılır. Küvetlerdeki konsantre dondurma odasında - 40 derecede dondurulur. Donmuş haldeki kahve özel kurutma bölümünde vakumlu veya yüksek ısılı bir ortamda buz kristallerinden ayrılarak altın renginde granül haline gelir.

 

 

 
 

SERTİFİKALARIMIZ

ÜRÜNLERİMİZ